Oto historia naszego klubu w telegraficznym skrócie:

Klub Sportowy AZS Politechnika Poznańska założony został w 1952 roku. Obecnie w klubie działa 40 sekcji sportowych (w tym 5 uczestniczy w rozgrywkach ligowych) i rekreacyjnych, w których trenuje niemal 1500 studentów i pracowników Politechniki Poznańskiej. Pod względem liczebności klub jest drugim klubem uczelnianym w Polsce.

Sekcja koszykówki jest jedną z najstarszych sekcji sportowych i ma w swoim dorobku wiele sukcesów sportowych, w tym także na arenie międzynarodowej. Od 1998 roku, kiedy to Zarząd Główny AZS, zainaugurował w Polsce rozgrywki koszykarskie, wzorowane na amerykańskiej lidze uniwersyteckiej NCAA, nazwane Ligą Akademicką Koszykówki (w skrócie LAK) nastąpił niezwykle dynamiczny rozwój aktywności sportowej koszykarzy z Politechniki.. Drużyna przez 8 sezonów brała udział w I lidze tych rozgrywek, zajmując czołowe miejsca, a w 2003 roku wygrała te rozgrywki. W 2006, LAK została rozwiązana. Wtedy to Zarząd Klubu uznał, że nie można tak pozostawić drużyny, która jest zorganizowana i od ośmiu lat funkcjonuje w regularnych rozgrywkach ligowych. Uznano, że trzeba zgłosić drużynę do rozgrywek ligowych organizowanych przez Wielkopolski Związek Koszykówki. Warunek był jeden… trzeba znaleźć sponsora, który tak, jak w przypadku gry w I LAK zabezpieczyłby przynajmniej mecze rozgrywane u siebie. Dzięki poparciu ówczesnego Rektora Politechniki Poznańskiej, prof. Adama Hamrola i wsparciu finansowemu firmy BIG PLUS zespół wystartował w rozgrywkach Wojewódzkiej Ligi Seniorów (III liga).

Już po pierwszym sezonie gry na tym szczeblu rozgrywek, ku zaskoczeniu, a zarazem radości wszystkich koszykarze Politechniki Poznańskiej awansowali do II ligi.